Hagyatéki ügyek
Tudatos vagyontervezés
Olyan végrendeletet és vagyontervezési megoldást dolgozunk ki, amely biztonságot nyújt Önnek és szeretteinek.
A végrendelet lehetővé teszi, hogy halála után a vagyonával az Ön kívánságainak megfelelően járjanak el. Ez fontos lépés a jövőre vonatkozó tervezésben, és segítheti szeretteit egy nehéz időszakban.
Fontos, hogy végrendelet elkészítésekor megbízható tanácsot és útmutatást kapjon. Ennek költsége sokkal kevesebb, mint amennyi költsége merülne fel a családjának akkor, ha végrendeletében hibák fordulnak elő.
Ki örököl, ha nincs végrendelet?
Elsősorban az örökhagyó házastársa és gyermekei, ha nincsenek gyermekek, akkor a szülei. Ha nincs házastárs, az örökhagyó élettársa nem örököl, élettársi vagyonszerződéssel és végrendelettel lehet az élettárs részére vagyont juttatni. Vegyes családokban, ahol az előző házasságból is vannak gyermekek, nagy jelentősége van a végrendelkezésnek.
Mit jelent az özvegyi haszonélvezeti jog?
A túlélő házastárs az örökhagyóval közösen lakott lakás, és a benne lévő ingóságok felett szerez haszonélvezeti jogot, minden más vagyontárgy tekintetében tulajdonjogot örököl, mégpedig olyan mértékben, mintha ő maga is az örökhagyó gyermeke lenne (egy gyermekrészt.)
Mit jelent a halál esetére szóló ajándékozás?
A halál esetére szóló ajándékozási szerződés esetében a tulajdonjog az örökhagyó halála pillanatában száll át. Feltétele értelemszerűen, hogy a megajándékozott az ajándékozót túléli.
Kinek jár kötelesrész?
Az örökhagyó gyermekei, házastársa, és szülői kötelesrészre jogosultak, kivéve az, akit az örökhagyó végintézkedésben érvényesen kitagadott. Korábban a kötelesrészre jogosultat a törvényes örökrészének a fele illette meg, az új szabályok szerint csak a harmadát kapja annak, ami neki, mint törvényes örökösnek jutna.
Hol zajlik a hagyatéki eljárás?
A hagyatéki eljárás az elhunyt lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal hagyatéki osztályán kezdődik, a hagyatéki leltár felvételével. A hozzátartozók adatokat szolgáltatnak a hagyatékba tartozó vagyontárgyakról, a kormányhivatal gondoskodik az ingatlan értékének felbecsléséről (adó és értékbizonyítvány kiállításáról) valamint az iratoknak az illetékes közjegyző felé való továbbításáról. Az örökséget a közjegyző adja át hagyatékátadó végzésével az örökösök részére, előtte szükség esetén tárgyalást tart.
Mit jelent az osztályos egyezség?
Az örököstársaknak a hagyatéki osztályra, vagyis a hagyaték felosztásának módjára vonatkozó megállapodását nevezik osztályos egyezségnek. Ennek megkötésére a közjegyző előtt van mód, de érdemes korábban tájékozódni a lehetőségekről, és előre megpróbálni megegyezni. Így az előzetes megállapodás írásbeli rögzítése kérhető a közjegyzőtől, időt és eljárási díjat spórolva.
Mire jó az öröklési mediáció?
A gyászfolyamat mindenkinél más. A családtagoknak, hozzátartozóknak az elhunythoz való érzelmi kötődése, anyagi érdekeltsége különböző lehet, és ez befolyásolhatja azt az elképzelésüket is, hogy mi jár nekik az elhunyt vagyonából.
Ha vita alakul ki a hagyaték körül, az öröklési mediáció segíthet, hogy az örökösök per nélkül meg tudjanak egyezni a hagyaték tekintetében. Így feloldhatók a családon belüli sérelmek, korábbi konfliktusok, és megelőzhető a családi kapcsolatok elmérgesedése. Egy megegyezéssel minden érintett nyer – míg per esetén mindenki vesztes, mert az eljárás évekig elhúzódik, megterhelő mind anyagilag, mind érzelmileg, és a hagyatékhoz az örökösök csak évek múlva jutnak hozzá.