Vagyoni megállapodások
Vagyonmegosztás
Egy hosszú távú párkapcsolat alapvetően az érzelmi és gazdasági közösségről szól, vagyis mindenképpen vannak vagyonjogi következményei. Hogy pontosan milyenek, az attól függ, hogy a felek házasságot kötöttek-e, vagy élettársi kapcsolatban élnek. A magyar jog ismeri az úgynevezett törvényes vagyonjogi rendszert, vagyis ha a felek eltérően nem rendelkeznek, akkor a Ptk-ban lefektetett szabályok érvényesülnek az akár házasságban, akár élettársi kapcsolatban együtt élők vagyoni viszonyaira. Ezektől a szabályoktól vagyoni megállapodással el lehet térni. Tudatos tervezéssel megteremthető családja anyagi biztonsága.
A polgári jog a feleknek szerződési szabadságot enged, és ez az elv hatja át a családjogot is. Ez azt jelenti, hogy a magánügyeit – a jog keretei között – elsősorban Ön alakíthatja. Ön dönti el, milyen élethelyzetekbe megy bele, milyen szerződéseket köt - a házasság is az.
A jó döntésekhez ismeretek kellenek.
Tudni kell például, hogy mi a különbség a házastársak, az élettársak és a bejegyzett élettársak jogi helyzete között - azaz hogy jogi szempontból számít-e a papír.
Az esküvőn nem csak örök hűséget fogadunk a párunknak, de arra is szerződünk vele, hogy minden, a házasság alatt együtt vagy külön szerzett vagyont megfelezünk. Ha ettől az ún törvényes vagyonjogi rendszertől rendtől el kívánunk térni, a szerződési szabadság alapján erre is van lehetőség, de ahhoz házassági vagyonjogi szerződést kell kötnünk.
Ezzel szemben az élettársakat nem fele-fele arányban illeti meg a közös szerzemény, hanem a szerzésben való közreműködés arányában. Hogy ki mennyivel járult hozzá a közös vagyon gyarapításához, az utólag általában elég nehézkesen bizonyítható, így a vagyonjogi szerződés az élettársak számára is hasznos lehet, mert egyértelmű viszonyokat teremt.