Gyermekelhelyezés
Szülői felügyelet
Hiszünk abban, hogy minden gyermek a legjobbat érdemli, és segítünk ügyfeleinknek meghozni a gyermekeikkel kapcsolatos fontos döntéseket.
Magyarországon az anya mellett az apának akkor keletkezik szülői felügyeleti joga, ha a szülők a gyermek születésekor házasok, vagy ha a gyermek házasságon kívül született, akkor az apa a szülés előtt vagy után teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tett. A szülői felügyelet ilyenkor közös, és a szülők jogai és kötelezettségei egyenlőek.
A szülői felügyeletet a szülők főszabály szerint közösen gyakorolják akkor is, ha már külön élnek - kivéve ha másként állapodtak meg, vagy ha a bíróság másként rendelkezett.
Különélő szülők esetében a közös szülői felügyelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyermek mindkét szülővel azonos időt tölt.
Gyakori, hogy a kapcsolat megromlásakor a szülők különköltöznek, de fenntartják a közös szülői felügyeletet, mert még képesek a gyerekek kapcsán együttműködni és közös döntéseket hozni, arról azonban meg kell állapodniuk, hogy a gyermekek kinek a háztartásában fognak nevelkedni, ki lesz az elsődleges gondozó. Ennek a szülőnek a lakóhelye lesz a gyermekek lakóhelye, a másik szülő pedig kapcsolattartásra lesz jogosult. A felek a kapcsolattartásról szabadon megállapodhatnak, például a gyerekek kéthetente hétvégén (vagy akár hétköznap is) és a szünetek felében a külön élő szülőnél tartózkodnak.
A közös szülői felügyeletnek egy speciális formája az úgynevezett váltott gondoskodás, amikor a szülők nem csak fenntartják a közös szülői felügyeletet, de kifejezetten úgy állapodnak meg, hogy azonos időtartamban kívánják gondozni gyermekeiket. A váltott gondoskodáshoz megkívánt a szülői együttműködésnek egy olyan magasabb foka, ami lehetővé teszi, hogy a gyerekeknek ebben a rendszerben kiegyensúlyozott életvitelt tudjanak biztosítani.
A váltott gondoskodásról a felek megállapodhatnak, ha pedig az egyik szülő ellenzi, a bíróság megvizsgálja, hogy a gyermekek érdekében áll-e. Váltott gondoskodást a bíróság csak akkor rendel el, ha meggyőződött róla, hogy az szolgálja a gyerekek legfőbb érdekét.
Míg a szülők megállapodása esetén akár összesen két tárgyalással lezárható a peres eljárás, ha vita van a szülői felügyelet kapcsán, akkor a bíróságnak bizonyítást kell lefolytatnia, hogy megvizsgálja, a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődése miként biztosítható a legkedvezőbben. Ehhez tanúkat hallgat meg, környezettanulmányt szerez be, pszichológus szakértőt rendelhet ki annak megállapítására, hogy milyen a szülők gyermeknevelési képessége, kapcsolata a gyermekkel, és milyen a gyermekek kötődése a szülőkhöz. Az eljárásban az ítélőképessége birtokában lévő gyermeket meghallgatják, véleménye kifejtésére lehetőséget biztosítanak. A bizonyítási eljárás lefolytatása miatt az eljárás elhúzódhat, de megegyezést a szülők bármely szakaszban köthetnek.