A kapcsolat vége
Válás, különválás
Akár hosszú, akár rövid ideig tart egy kapcsolat, amikor véget ér, a veszteség elkerülhetetlen. Célszerű a válás vagy különválás korai szakaszában jogi tanácsot kérni, mert a jogi háttér ismerete hozzásegíti a feleket ahhoz, hogy jó döntéseket hozhassanak a saját és gyermekeik jövője érdekében.
A magyar jog szerint a bontókereset rögtön az életközösség megszűnését követően benyújtható, nem szükséges meghatározott ideig külön élniük a feleknek, és a házasság felbontása nem vétkességi alapon történik, hanem a bontás objektív alapú: a bíróság azt vizsgálja, hogy a házasság véglegesen és helyrehozhatatlanul megromlott-e.
A bírósági eljárás hossza elsősorban attól függ, hogy válófélben lévő pár képes-e megegyezni egymással, vagy a bíróságnak kell döntenie. Ha a tényállás feltárása, tanúk meghallgatása és szakértő kirendelése szükséges, az eljárás elhúzódhat.
Megegyezésen alapuló válás érdekében a következőkben kell megegyezni:
- az életközösség kezdő és záró dátuma
- szülői felügyelet
- kapcsolattartás
- gyermektartás
- utolsó közös lakás használata
- házastársi tartás
Ha a fenti kérdések bármelyikében nem sikerül megállapodásra jutni, akkor a bíróság dönt - ezt nevezik tényállásos bontópernek. A bíróságnak ebben az esetben azt kell megállapítania, hogy a házasság végérvényesen és helyrehozhatatlanul megromlott. Ehhez fel kell tárnia a házasság megromlásához vezető utat. De ahogy fent szó volt róla, a bontás objektív alapú, azaz nem azt vizsgálják, hogy miért, ki miatt romlott meg a házasság, hanem, hogy van-e még esetleg remény a kapcsolat helyreállítására.
Ha a felek elzárkóznak a békítésről, minden kötelező kérdésben megállapodtak, és egyezségüket bemutatják a bíróságnak, a házasság felbontására akár már az első tárgyaláson is sor kerülhet - ha közös gyermekek vannak, akkor legkésőbb a másodikon. A bíróság megvizsgálja a felek egyezségét, és ha úgy találja, hogy az a jogszabályoknak és a közös kiskorú gyermek(ek) érdekeinek megfelel, akkor végzésével jóváhagyja azt.
A vagyonmegosztás nem része a bontópernek. Ajánlott megállapodással rendezni a vagyonjogi igényeket, hiszen megállapodás hiányában csak a házasság felbontásáról szóló ítélet jogerőre emelkedését követően lehet vagyonmegosztás iránti pert indítani, és egy ilyen eljárásnak a költségvonzata jóval magasabb, mint ha a felek egymás között szerződéssel rendezik az igényeket.
Élettársi kapcsolat felbomlása esetén, ha közös gyermekek vannak, a szülői felügyelet, kapcsolattartás és tartásdíj kérdését ügyvéd által ellenjegyzett okiratba foglalt megállapodással célszerű rendezni. Lehetőség van arra is, hogy a megállapodás bíróság általi jóváhagyását kérjék, biztosítva a végrehajthatóságot.
Kérjen időpontot egy személyes vagy online konzultációra, és nézzük meg, mi lehet a legjobb megoldás az Önök számára. Kapcsolatfelvétel >>